Menu

Cart

Żurawina

Żurawina Żurawina Keith Weller (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cranberry_bog.jpg?uselang=pl)

Na pewno wszyscy znacie żurawinę i wiecie, jak wyglądają jej owoce. Ale czy wiecie wystarczająco dużo o tej roślinie? Otóż naturalnie żurawina rośnie tylko na torfowiskach i terenach bagiennych. Jest oczywiście także odmiana uprawna tej rośliny -  żurawina wielkoowocowa. Owoce obu gatunków są jadalne, jednak to żurawina wielkoowocowa liczy się w świecie gospodarczym (no cóż – duże owoce, łatwa dostępność do owoców ;]). Mam jakieś wewnętrzne przeczucie, że lepsza jest żurawina błotna, mimo że ma dużo mniejsze owoce, a zdobycie jej wcale nie jest łatwe. Słyszałam tylko opowieści o wyprawach na torfy po żurawinę. :)

 

 

 Owoce żurawiny zawierają witaminy z grupy B (B1, B2), C, prowitaminę A, sole mineralne miedzi, srebra, kobaltu, cynku, wapnia, glinu, żelaza, manganu, molibdenu; cukry, pektyny, antocyjany, garbniki i kwasy organiczne (cytrynowy, benzoesowy, chinowy i galusowy).

Co wyróżnia żurawinę?

Żurawina ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, dlatego zaczęto tak powszechnie wykorzystywać ją w stanach zapalnych dróg moczowych. Najlepsze efekty uzyskamy stosując sok z żurawiny na początku choroby (zapalenia dróg moczowych). Oprócz tego żurawinę stosuje się również w  chorobie wrzodowej żołądka wywołanej przez bakterie. Regularne spożywanie żurawiny zapobiega także chorobom serca.

Zewnętrznie możemy stosować napar z liści żurawiny w postaci okładów w leczeniu schorzeń skóry oraz trądziku, a sokiem z żurawiny złagodzimy stany zapalne w jamie ustnej.

Co ciekawe, arbutyna* zawarta w owocach żurawiny pomaga rozjaśnić przebarwienia na skórze, stąd warto stosować napar z liści żurawiny do przemywania twarzy.

Owoce żurawiny można długo przechowywać (nawet kilka miesięcy), ponieważ zawierają naturalny konserwant – kwas benzoesowy.

Kupując w sklepie żurawinę, KONIECZNIE popatrzcie na skład. Nie warto kupować żurawiny, która nafaszerowana jest cukrem i olejami.

 

*arbutyna to związek chemiczny, który wykazuje działanie dezynfekujące

 

 Informacje zaczerpnięte z książki "Zioła z apteki natury. Polskie zioła dla zdrowia i urody", wyd. Publicat S.A., 2011 oraz z Wikipedii

 

Ostatnio zmienianysobota, 14 luty 2015 16:12
Więcej w tej kategorii: « Czarnuszka Maki »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

QArts - piękna strona kobiecości

Kobiecość, jest w każdej z nas...

Elegancka biżuteria, sutasz, naturalne kamienie, oryginalne torebki, dodatki
z jedwabiu - by tylko ją podkreślić.

Jeśli jesteś zainteresowana indywidualnym projektem, proszę napisz e-mail
lub przejdź do działu kontakt.

O QArts

QArts powstało z pasji tworzenia. Na początku były
motywy malowane, potem ceramika, aż przyszedł
czas na biżuterię, sutasz, torebki, malowany jedwab.

czytaj całość >>

Nasze usługi

Dołącz do nas

Color I Color II Color III

Log In or Register

fb iconLog in with Facebook