Menu

Cart

Calendula officinalis

Calendula officinalis, czyli nagietek lekarski jest piękną rośliną o pomarańczowych kwiatach, która głównie kwitnie od czerwca do września.

Nagietek pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, a w Polsce uprawiany jest głównie ze względu na właściwości lecznicze.

Nagietek powszechnie stosowany jest w kosmetyce, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przyspieszającym regenerację skóry. Możemy go znaleźć w kremach i płynach do pielęgnacji skóry, maseczkach czy balsamach do ciała, szamponach i pastach do zębów.

Napar z nagietka stosowany jest zewnętrznie w formie okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia czy odmrożenia. Można go również zastosować w zapaleniu spojówek.

Wyciągi wodne i alkoholowe z nagietka można stosować wewnętrznie. Takie wyciągi mogą być przydatne w łagodzeniu objawów ze strony wątroby i dróg żółciowych, żołądka (owrzodzenie), śledziony czy w zaburzeniach miesiączkowych.

Nagietek w kuchni?

Oczywiście kwiatów nagietka możemy również użyć w kuchni. Możemy dodać je do masła, sera czy ryżu, nadając tym produktom pięknego koloru.

Oprócz tego nagietki uznawane są za symbol wiecznej miłości. Kwiatów nagietka używano kiedyś do robienia wiązanek ślubnych czy napojów miłosnych. :) Wykorzystywano je również do wróżb. Patronem kojarzonym z tymi kwiatami był św. Lukasz, do którego dziewczęta zanosiły kiedyś przed snem prośby o prawdziwą miłość.

W Walii natomiast mówi się, że jeśli kwiaty nagietków nie otworzą się przed 7.00, oznacza to, że w ciągu dnia będzie burza z piorunami.

 

 * Informacje zaczerpnięte z książki "Zioła z apteki natury. Polskie zioła dla zdrowia i urody", wyd. Publicat S.A., 2011, książki "Księga mądrości natury", Rosamond Richardson, Wydawnictwo Książkowe Twój STYL, 1998 oraz z Wikipedii.

Ostatnio zmienianysobota, 14 luty 2015 17:03
Więcej w tej kategorii: « Chaber bławatek Cucurbita pepo »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

QArts - piękna strona kobiecości

Kobiecość, jest w każdej z nas...

Elegancka biżuteria, sutasz, naturalne kamienie, oryginalne torebki, dodatki
z jedwabiu - by tylko ją podkreślić.

Jeśli jesteś zainteresowana indywidualnym projektem, proszę napisz e-mail
lub przejdź do działu kontakt.

O QArts

QArts powstało z pasji tworzenia. Na początku były
motywy malowane, potem ceramika, aż przyszedł
czas na biżuterię, sutasz, torebki, malowany jedwab.

czytaj całość >>

Nasze usługi

Dołącz do nas

Color I Color II Color III

Log In or Register

fb iconLog in with Facebook