Logo
Wydrukuj tę stronę

Kocanki

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Helichrysum_basalticum_2.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Helichrysum_basalticum_2.jpg Stan Shebs

Kocanka jest rośliną pospolicie występującą w Polsce. Rośnie głównie na terenach piaszczystych, skarpach, w lasach sosnowych, na nieużytkach czy przy drogach.

Kocanka była znana już w czasach średniowiecza jako roślina lecznicza. Służyła do zwalczania chorób pasożytniczych, jako środek moczopędny i żółciopędny oraz środek na kaszel i katar.

Obecnie wyciągi z kocanki można zastosować:

  • w zaburzeniach czynności wątroby, w stanach zapalnych dróg żółciowych, w kamicy żółciowej
  • w leczeniu zaburzeń trawiennych, nieżytach przewodu pokarmowego oraz braku łaknienia (zawiera flawonoid, helichryzynę, która pobudza apetyt)
  • w schorzeniach skórnych
  • w chorobie reumatycznej.

 Kocanki mają silny zapach, gdyż zawierają olejki eteryczne. Objęte są też częściową ochroną, ponieważ na skutek postępującego uprzemysłowienia i intensywnego wykorzystywania tych roślin do celów ozdobniczych i leczniczych, znacząco wyniszczono stanowiska naturalne tej rośliny.

 

  * Informacje zaczerpnięte z książki "Zioła z apteki natury. Polskie zioła dla zdrowia i urody", wyd. Publicat S.A., 2011 oraz z Wikipedii.

Ostatnio zmienianyniedziela, 15 luty 2015 16:26
QArts all rights reserved.